Bay Area Sports - Power Rankings

2018-2019 Season

To be considered for a spot in our Power Rankings, post a message in the COMMENT ZONE and let us know which tournament(s) you've won this season and which teams you've played! 

View the COMMENT ZONE by clicking HERE!

When updating our rankings, we verify results of tournaments/games (by checking websites, and contacting coaches and /or tournament directors).

Last updated on 9/26/19

1) Sportstrong Elite (Blue)

8/25/19 - Champions - 14U Boys Elite Division - TOC VI

5/19/19 - Champions - 14U Boys Elite Division - Memorial Day Tune-Up

3/17/19 - Champions - 14U Boys Elite Division - Kings of the Court

1/20/19 - Final Four - 14U Boys - MLK Tournament      

12/16/18 - Champions - 14U Boys Elite Division - Holiday Hoops Classic   

2) Fresno Wildcats

8/25/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - TOC VI

7/7/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - Wild West Shootout

12/16/18 - Champions - 14U Boys Gold Division - Holiday Hoops Classic  

3) Island Ride

7/7/19 - Champions - 14U Boys Elite Division - Wild West Shootout

5/19/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - Memorial Day Tune-Up

4) The Club (PSC)

8/25/19 - Final Four - 14U Boys Elite Division - TOC VI

6/23/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - Summer Slam 

5) Oakland Rebels

5/27/19 - Champions - 15U Elite Championship Bracket - Memorial Day Tournament 

6) Dream Vision / 1 Nation

5/27/19 - Champions - 14U Boys Elite Championship Bracket - Memorial Day Tournament 

7) SF Soldiers

5/27/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Championship Bracket - Memorial Day Tournament 

3/17/19 - Final Four - 14U Boys Elite Division - Kings of the Court  

8) Golden City SF

6/23/19 - Champions - 14U Boys Elite Division - Summer Slam 

9) Jus B TUF (Ahmed)

8/25/19 - Final Four - 14U Boys Elite Division - TOC VI

4/14/19 - Final Four -14U Boys Gold Division - Spring Showcase  

10) YBA Elite Rize

1/20/19 - Champions - 14U Boys Elite Division - MLK Tournament      

11) Bay City Select

1/20/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - MLK Tournament       

12) Oakland Soldiers (Navy)

1/20/19 - Final Four - 14U Boys Elite Division - MLK Tournament     

13) Central Valley Hornets

12/16/18 - Champions - 14U Boys Platinum Division - Holiday Hoops Classic    

14) EBO (Fresno)

12/16/18 - Runner Ups - 14U Boys Elite/Platinum Division - Holiday Hoops Classic    

15) Prime (Gold)

3/17/19 - Final Four - 14U Boys Elite Division - Kings of the Court 

10/28/18 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - Halloween Hoops  

Honorable Mentions: TTP, DOCS Elite & Rogue Select

Last updated on 9/26/19

1) East Bay Hawks

5/19/19 - Final Four - 14U Boys Elite Division - Memorial Day Tune-Up

4/14/19 - Champions -14U Boys Gold Division - Spring Showcase   

1/20/19 - Third Place - 14U Boys Gold B Division - MLK Tournament   

11/26/18 - Champions - 14U Boys Division - Turkey Shootout

10/28/18 - Champions - 14U Boys Elite Division - Halloween Hoops 

2) Solano Select

6/23/19 - Champions - 14U Boys Gold Division - Summer Slam 

3) East County Splash City

7/7/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Wild West Shootout

4) Lakeshow

5/27/19 - Champions - 14U Boys Gold Championship Bracket - Memorial Day Tournament 

5) MHT Wolverines

5/19/19 - Champions - 14U Boys Gold Division - Memorial Day Tune-Up 

6) Vision (Edwards)

5/19/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Memorial Day Tune-Up

3/17/19 - Champions - 14U Boys Gold Division - Kings of the Court 

2/17/19 - Champions - 14U Boys Division - Presidents' Day Tournament  

10/28/18 - Third Place - 14U Boys Elite Division - Halloween Hoops  

7) Richmond PAL

4/14/19 - Runner Ups -14U Boys Gold Division - Spring Showcase  

3/17/19 - Runner Ups - 14U Boys Elite Division - Kings of the Court  

2/17/19 - Final Four - 14U Boys Division - Presidents' Day Tournament   

8) Team Layup

1/20/19 - Champions - 14U Boys Gold B Division - MLK Tournament     

9) Bay Area United (Gold)

6/23/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Summer Slam  

10) Uptempo

7/7/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Wild West Shootout 

11) Seasides Finest

5/27/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold Championship Bracket - Memorial Day Tournament  

12) Bay Area Smash

1/20/19 - Champions - 14U Boys Gold A Division - MLK Tournament     

13) Prime (Blue)

3/17/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Kings of the Court 

1/20/19 - Champions - 14U Boys Silver A Division - MLK Tournament     

10/28/18 - Champions - 14U Boys Silver Division - Halloween Hoops  

14) Alameda Vipers (Moore)

11/2/18 - Champions - 14U Boys Gold Division - Halloween Hoops 

15) Bay Area Wildcats (Black)

1/20/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold B Division - MLK Tournament    

16) Team Infinite (Gold)

12/16/18 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Holiday Hoops Classic  

17) SF Champions

4/14/19 - Final Four -14U Boys Gold Division - Spring Showcase   

18) MBA Colts

11/2/18 - Runner Ups - 14U Boys Gold Division - Halloween Hoops  

19) Knights Basketball Academy

7/7/19 - Third Place - 14U Boys Gold Division - Wild West Shootout 

20) Elite Force (Fresno)

2/17/19 - Final Four - 14U Boys Division - Presidents' Day Tournament    

Honorable mentions: Reign City Sports & NorCal Aces Elite

Last updated on 9/26/19

1) Vallejo Generals

8/25/19 - Champions - 14U Boys Silver Division - TOC VI 

2) Payton's Place

6/23/19 -Champions - 14U Boys Silver Division - Summer Slam 

3) Bay Valley Generals

8/25/19 - Runner Ups - 14U Boys Silver Division - TOC VI  

4) Pittsburg Soldiers

5/27/19 - Champions - 14U Silver Championship Bracket - Memorial Day Tournament

5) Sportstrong Elite (White)

8/25/19 - Final Four - 14U Boys Silver Division - TOC VI   

1/20/19 - Runner Ups - 14U Boys Gold A Division - MLK Tournament    

6) Evergreen Heat

8/25/19 - Final Four - 14U Boys Silver Division - TOC VI    

7) Lakeshow (Silver)

5/19/19 - Champions - 14U Silver I Division - Memorial Day Tune-Up  

8) Bay Area Lunaticz

5/19/19 - Champions - 14U Silver II Division - Memorial Day Tune-Up 

9) Rise Up Basketball

4/14/19 - Champions -14U Boys Silver Division - Spring Showcase   

10) Alameda Vipers (Davis)

3/17/19 - Champions - 14U Boys Silver Division - Kings of the Court  

11) Team Elite (South) 916

1/20/19 - Champions - 14U Boys Silver B Division - MLK Tournament      

12) The Club (PSC)

6/23/19 - Runner Ups - 14U Boys Silver Division - Summer Slam

13) South County Hustle

5/27/19 - Runner Ups - 14U Silver Championship Bracket - Memorial Day Tournament 

14) South Bay Hustle (Eddie)

5/19/19 - Runner Ups - 14U Silver II Division - Memorial Day Tune-Up 

15) RedLine (Khoo)

5/19/19 - Runner Ups - 14U Silver I Division - Memorial Day Tune-Up

16) DC Spartans

4/14/19 - Runner Ups -14U Boys Silver Division - Spring Showcase    

17) Mo Hustle (Bailey)

3/17/19 - Runner Ups - 14U Boys Silver Division - Kings of the Court   

18) Palo Alto Midnight

12/16/18 - Champions - 14U Boys Silver Division - Holiday Hoops Classic    

19) NBBA (Turner)

1/20/19 - Runner Ups - 14U Boys Silver A Division - MLK Tournament      

20) Bay City 8th Black

1/20/19 - Runner Ups - 14U Boys Silver B Division - MLK Tournament      

21) Bay Area Wildcats (White)

10/28/18 - Runner Ups - 14U Boys Silver Division - Halloween Hoops   

22) Team Infinite (Silver)

We will use the following Premier Ranking Events to determine the 2018-2019 Power Rankings:

Use the links below to view past seasons' Power Rankings:

All rights reserved

^